Az olasz szavak kiejtse nem okoz klnsebb nehzsget a magyar anyanyelvek szmra. A magyartl eltr olvasat betket az albbiakban foglaljuk ssze:
- c
- e s i* eltt → cs
- egybknt → k
- ch (e s i* eltt) → k
- g
- e s i* eltt → dzs
- egybknt → g
- gh (e s i eltt) → g
- gn → ny
- gl → i eltt lj (ha az i utn magnhangz ll, az i hangot nem ejtjk), mskor gl.
- h → nma
- s → zngs mssalhangz eltt, s valamikor magnhangzk kztt z, mskor magyar sz.
- sc
- e s i* eltt → s
- egybknt → szk
- z → cc, ritkbban dz
Megjegyzs: az i hangot c, g, sc s magngangz kztt csak akkor ejtjk, ha hangslyos.
Eredete:
Sok, latin bct hasznl nyelvhez hasonlan, az olaszban is lteznek hossz (kettztt) mssalhangzk, amelyeket a magyarhoz hasonlan, hosszan is ejtenek (ellenttben a nmettel, a francival s az angollal). A legtbb jlatin nyelvhez hasonlan a hangslyozs sokszor lnyeges szerephez jut a jelents megklnbztetsben (nem gy pldul a franciban). Hangslyos rendszerint az utols eltti sztag, de brmelyik lehet az; ha az utolsra esik, kezettel jelljk. Az olasz tulajdonneveket klnsen nem szp rossz helyen hangslyozni, pldul Tarnto, Rimni, Domenco. A szvgi rvid magnhangzkat sem szabad - magyar mdra - megynyjtani, pldul Marc.
A magyar nyelv hangkszletbl nem hasznlja a(z): -, -, h s zs hangokat. Magyarban ismeretlen hangot - gyakorlatilag - nem hasznl. A nlunk megszokott hangokat egy, kt, vagy akr hrom betvel rja le (pldul 'ny'-gn, 's'- sce v. sci, 'dz'-z, 'dzs'- ge v. gi stb.) Vigyzat: az "sch" mindig 'szk' s nem 's', mint a nmetben. Elvlaszts a magyarhoz hasonlan a mssalhangzhatron, egy kivtellel, amikor is a kvetkez sorba visszk t mindazt a mssalhangzt, amellyel olasz sz kezddhet, pldul que-sto. A diftongusok mellett triftongusokat is hasznl, pldul mio, tuoi. Ezek nem vlaszthatk el a magnhangzhatron. |